Aplikacja Sylaby w wersji na Androida

Ponieważ program Sylaby w wersji na Windows cieszył się sporym zainteresowaniem,
zrobiłem wersję tej aplikacji również  na Androida .

Wszystkie aplikacje można zobaczyć tutaj –> Galeria Aplikacji

 

nauka czytania, aplikacje,android,dzieci,sylaby,czytanie globalne

Marcin z czytaniem sylab nie ma problemu, ale inne dzieci uczące się czytania z całą pewnością skorzystają, bo aplikacja w takiej formie jest rzeczywiście mobilna. Nie ma tam wielkiej filozofii, myszka i klawiatura nie są do niczego potrzebne. Aplikacja nadaje się idealnie do użytkowania na telefonie albo na tablecie. W domu, w samochodzie, w poczekalni, w parku… Na naukę można i należy wykorzystywać każda okazję, a tego rodzaju ‘apka’ doskonale się do tego nadaje.

W wersji windowsowej można było samodzielnie tworzyć sylaby. W wersji androidowej nie można tego robić, ale za to w pełnej wersji androidowej są 42 zestawy po 9 sylab i krótkich wyrazów, czyli 378 elementów do ćwiczenia. W demonstracyjnej wersji aplikacji jest 9 zestawów po 9 sylab, czyli 81 elementów.

Sylab nie dobierałem z ‘kapelusza’. Pochodzą one z wyrazów dobieranych jak najbardziej z “reala”. Wybierałem wyrazy często spotykane – np. “mama”, “tata”, “woda”, rozkładałem je na sylaby i te sylaby (“ma”, “ta”, “wo”, “da”) umieszczałem w aplikacji. Większość wyrazów, które posłużyły mi do wyłuskiwania sylab, pochodzi z baz danych innych moich aplikacji do nauki czytania – z PokazSylaby
i Sylabowanki.

W języku polskim występuje ogromna liczba krótkich wyrazów jednosylabowych. Takie wyrazy, najczęściej stosowane w życiu codziennym, to gotowe sylaby do umieszczenie w aplikacji. Mam więc w aplikacji sporo wyrazów-sylab typu “tak”, “nie”, “ja”, “ty”… Kiedy dziecko trafi na taki wyraz w czytanym tekście (a trafiać będzie co chwilę), to bez trudu przeczyta taką wyćwiczoną wcześniej sylabę. Aplikacja jest więc, do pewnego stopnia, narzędziem wspierającym nie tylko naukę czytania sylab, ale również narzędziem wspierającym naukę czytania metodą globalną.

W bazie danych aplikacji jest też spora liczba jednosylabowych nazw przedmiotów lub zwierząt – np. “pies”, “kot”, “nóż”, “chleb”.

Są też jednosylabowe czasowniki/polecenia, którymi często “bombardujemy” nasze dzieci – “chodź”, “jedz”, “śpij”, “daj”, “mów”…

Są też niektóre krótkie imiona – “Jaś”, “Staś”.

Zrobiłem też jeden zestaw z pouczającym zestawieniem sylab wymawianych tak samo, ale pisanych inaczej – taka krótka, audio-wizualna lekcja ortografii – “że”, “rze”, “łó”, “łu”, “ró”, “ru” itd…

Zrobiłem też parę wyjątków od zasady “jednosylabowości” i w niektórych zestawach umieściłem wyrazy 2-sylabowe, często spotykane w życiu codziennym – np. “mama”, “tata”, “ona”, “oni”…

Enjoy! – jak to się teraz mówi w jedynie słusznym języku 😉

 Aplikacja Sylaby do nauki sylab na Androida do pobrania >>>STĄD<<

 Pełna wersja >>>TUTAJ<<< 

android,smartphone,podział wyrazu na sylaby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *