aplikacja DopasujObrazek

DopasujObrazek – aplikacja do rozwijania percepcji wzrokowej

“Dopasuj Obrazek – wspaniała gra, ćwicząca wzrok, spostrzegawczość i uwagę od AutyzmSoft.pl. Możemy użyć mnóstwa zdjęć – w tym własnych, w różnej ilości. Super gra – polecam!”
c-eye terapia ręki

dopasowywanie obrazków, aplikacja do ćwiczenia i rozwijania percepcji wzrokowej

Ćwiczenie stare jak świat. Marcin, podobnie jak inne dzieci, ćwiczył takie rzeczy w Ośrodku, w Szkole i w domu. Tyle, że ćwiczenie odbywało się nie na komputerze, ale na stole. W dolnej części zafoliowanej kartki znajdowały się obrazki przymocowane na rzepach. W górnej części kartki znajdował się, również przypięty na rzepie, obrazek-wzorzec. Dziecko miało za zadanie odnaleźć identyczny obrazek na dole kartki i położyć go obok obrazka-wzorca.

Program (aplikacja wg obecnej nomenklatury) DopasujObrazek to dokładnie takie samo ćwiczenie, zaimplementowane na komputerze.
Pomysł na program zgłosiła Pani Psycholog, we współpracy z którą zrobiłem wcześniej RelacjePrzestrzenne. Oprócz merytorycznych rad, Pani Psycholog użyczyła również głosu. Brzmi o niebo lepiej niż mój ;). Pani psycholog dostarczyła również ok. 200 szt. starannie dobranych i własnoręcznie zrobionych obrazków – do pobrania tutaj.

Ćwiczenie na komputerze to coś o wiele bardziej atrakcyjnego niż to samo ćwiczenie w “realu”. Marcin, stary koń, dość chętnie testował aplikację. Nie miał żadnych problemów, choć kiedy zwiększyłem liczbę pokazywanych obrazków “na maxa”, wybierając przy tym obrazki bardzo mało różniące się od siebie – zastanawiał się znacząco dłużej. Czyli mózg pracował na większych obrotach 😉 , i o to chodzi(!). Szkoda, że nie zrobiłem tej aplikacji “naście” lat wcześniej…

Aplikacja może pracować na obrazkach przygotowanych przez nas. Wraz a aplikacją dostarczam też własne obrazki. Można sporo rzeczy ustawiać – z podpowiedzią, bez podpowiedzi, z dźwiękiem, bez dźwięku, liczbę pokazywanych obrazków, itp. Poniżej ekran konfiguracyjny.

aplikacja do ćwiczenia percepcji wzrokowej, uwagi i spostrzegawczości - ekran konfiguracyjny